Na Ratunek Zdrowiu

Na ratunek zdrowiu:

Dlaczego warto dbać o swoje zdrowie? Odpowiedź na to pytanie przychodzi łatwiej wtedy, gdy zachorujemy i zwyczajnie tego zdrowia brakuje. Nie bez przyczyny też mówi się, że zdrowie jest najważniejsze. Warto pamiętać o tym, że ciało jest Świątynią, a „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zdrowie mamy tylko jedno, tablica dziesięciu przykazań również daje nam co do tego wskazówkę: nie zabijaj, mówi piąte przykazanie. To przykazanie odnosi się nie tylko do innych ludzi, ale w dużej mierze do naszego zdrowia, tego co jemy, jak odpoczywamy. Podsumowując: to, jak dbamy o całych siebie odnosi się właśnie do naszego zdrowia.

 

Badania profilaktyczne – profilaktyka, a więc zapobieganie. Dziś coraz więcej mówi się i zachęca do badań profilaktycznych, które maja na celu ogólną kontrolę stanu naszego zdrowia. Warto poddawać się badaniom profilaktycznym, aby nic nas nie zaskoczyło i byśmy mieli szansę na szybsze i bardziej skuteczne wyleczenie. Wiele chorób w początkowym stadium, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Im wcześniej wykryte schorzenie, bądź nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, tym większe szanse na szybki powrót do równowagi. Podstawowe badania profilaktyczne polegają na zbadaniu krwi i moczu, trwa to naprawdę chwilę i daje pewność, że jest się zdrowym.

 

Zdrowa dieta –  a więc podstawa zachowania zdrowia i urody. Zdrowa dieta, to właściwy dobór witamin i składników mineralnych w codziennym odżywianiu. Zaliczamy do niej: produkty zbożowe, owoce i warzywa, produkty mleczne, mięso oraz wodę mineralną. Warto zaznaczyć, iż zdrowa dieta winna być bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, a także makro i mikroelementy. Najważniejsze w zdrowej diecie jest regularne spożywanie posiłków w niewielkich ilościach. Co więcej, powolne jedzenie jest również zalecanie i wręcz koniecznie, ponieważ nasz ośrodek sytości działa w mózgu z pewnym opóźnieniem, spożywając powoli, dajemy szanse naszemu organizmowi by nas poinformował, że już jesteśmy najedzeni. Obecnie, w czasie gdy jedzenie nasiąknięte jest chemią, dieta jest niezwykle ważna i wpływa na stan ogólnego zdrowia.

 

Aktywność fizyczna – to każda praca wykonana przez mięśnie szkieletowe, którą nazywamy ruchem. Co więcej jest wyrazem określonej postawy wobec własnego ciała, która przede wszystkim wyraża troskę o rozwój własnego ciała i zdrowia. Aktywność fizyczna to także pewna umiejętność, która zakłada pożytek dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dziś mamy dostęp do coraz większej ilości badań, która potwierdza wagę aktywności fizycznej i jej wpływ na rozwój umysłu człowieka. By być aktywnym fizycznie potrzebujemy tylko szczerych chęci i motywacji do działania, możemy: chodzić, biegać, spacerować, jeździć na rowerze, pływać, grać w gry zespołowe, ćwiczyć na siłowni itp. Wystarczy tylko chcieć. Aktywność fizyczna przynosi nam wiele zalet m.in.:

  • Zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy,
  • Powoduje lepszą kontrolę wagi ciała,
  • Zdrowe kości,
  • Niższe ryzyko depresji,
  • Daje wiele radości i satysfakcji,
  • Jest świetną alternatywą nudy.